Novinky

Zlato na dosah. Kvůli pádu skončila Beranová pátá

Tereza Beranová sahala po titulu světové šampionky do 23 let. Ve finále sprintu klasicky mířila za zlatou medailí, v cílové rovince však po kolizi s ruskou soupeřkou upadla, a nakonec si z finského Vuokatti odváží 5. místo. Pro další české umístění v top desítce si dojel také Ondřej Černý, který obsadil 7. příčku.

Sprint klasickou technikou se na mistrovství světa do 23 let měl dle původního programu konat už ve středu, kvůli nízkým teplotám ho ale pořadatelé o den odložili. I přesto se závodníci museli porvat s drsným mrazem – na promrzlém stadionu ve Vuokatti ukazoval teploměr -22°C.

„Už jsme se s tím mrazem naučili pracovat, tak si to ani moc nepřipouštíme," řekla Tereza Beranová, kterou ledové počasí o skvělou formu nepřipravilo. Svou sílu ukázala už v kvalifikaci, kterou dokázala vyhrát. Do čtvrtfinálové rozjížďky pak nastoupila spolu se Zuzanou Holíkovou. Zatímco Beranová skončila bezpečně na prvním místě, Holíková dojela třetí, což pro ni znamenalo vyřazení a 15. místo v konečném pořadí.

Semifinále rozjela Beranová ze čtvrté pozice, v nejtěžším stoupání se posunula na první příčku, kterou udržela až do cíle. Podobně postupovala také ve finále, ale v jednom ze soubojů zablokovala švédskou soupeřku Lindstroemovou, za což byla dodatečně odsunuta jury na poslední místo. V cílové rovince ale česká reprezentantka upadla kvůli kolizi s Rukou Faleevovou, která byla za tento souboj rovněž potrestána. Beranová tak skončila pátá.

„Celý den jsem věřila, že můžu vyhrát. V kvalifikaci i v rozjížďkách to šlo poměrně lehce. Ve finále až do cílové rovinky taky, ale pak mi soupeřka, která přecházela do jiné stopy, kopnula do patky lyže. Já jsem nestihla zapíchnout hůl, takže jsem se neměla o co opřít a spadla jsem," vyprávěla Beranová nešťastně.

Napínavý souboj se odehrál také ve sprintech mužů. Ondřej Černý potvrdil, že mu kvalifikace vycházejí skvěle – po 2. místu v Drážďanech a vítězství na mistrovství ČR si ve Finsku dojel pro 4. místo. Druhým postupujícím byl Tomáš Kalivoda, který se kvalifikoval 27. místem.

Společné čtvrtfinále ovládl Černý, Kalivoda si nakonec dojel pro 4. příčku, což znamenalo celkové 19. místo. V semifinále se Černý pral o dvě postupové příčky, nakonec dosprintoval třetí. Na postup z pozice šťastného poraženého mu to však nestačilo a připsal si konečné 7. místo. „S kvalifikací jsem byl spokojen. Myslím, že i čtvrtfinále se mi povedlo po taktické stránce, cítil jsem se dobře taky fyzicky. Navíc jsem měl skvělé lyže. Semifinále mě pak trochu mrzí, protože se mi nepovedlo takticky a příliš dlouho jsem zůstal vzadu," vyprávěl Ondřej Černý. „Celkově jsem ale spokojený, protože cílem bylo postoupit do dvanáctky, což se mi podařilo."