Novinky

Velká domácí premiéra: Havlíčková pojede v Novém Městě poprvé Světový pohár

Světový pohár bude speciální pro aktuálně největší talent...

Návrat Světového poháru v běžeckém lyžování do Nového Města na Moravě bude speciální pro aktuálně největší talent českého běžeckého lyžování Barboru Havlíčkovou. Ta má totiž ve Vysočina Areně prožít očekávaný debut ve Světovém poháru, jehož juniorskou obdobu OPA Cup v minulé sezoně vyhrála. Definitivně by tak v Novém městě měla vstoupit mezi světovou elitu poté, co si to už vyzkoušela na olympijských hrách 2018 v Koreji.

„Je skvělé, že to vychází tak, že poprvé se budu moci postavit na start právě v Novém Městě na Moravě. Je to takový splněný sen startovat na Světovém poháru a přijde mi o to víc kouzelné, že je to doma. Už teď vím, že tam přijede celá moje rodina, spousta mých kamarádů," řekla Havlíčková. „Trať i celkové prostředí je tam vždy vynikající, včetně báječné divácké atmosféry. Hrozně se těším a doufám, že tam bude hodně fanoušků a udělají skvělou kulisu," dodala. 

Devatenáctiletá lyžařka už delší dobu bývá přirovnávaná k legendě českého běžeckého lyžování Kateřině Neumannové, se kterou se dobře zná. Neumannová jí pomáhala v začátcích kariéry. „Určitě se to moc příjemně poslouchá, když vás někdo přirovnává k takovémuto pojmu světového lyžování. Nevím, co by se muselo stát, aby někdo v Česku dosáhl takových úspěchů jako Katka. Je pro mě motivací se jí aspoň částečně přiblížit a navázat na výborné časy českého lyžování. S Katkou v kontaktu jsem, ale ne už tolik jako dříve. Ovšem vždycky, když potřebuji, je mi schopna dobře poradit," prohlásila Havlíčková.

Kromě běžeckého lyžování patří ke světové elitě i v běhu do vrchu, který provozuje v rámci letní přípravy. „Jsem taková, že kdyby to šlo, tak bych lyžovala celý rok. Na konci března toho sice mám trochu plné zuby, ale pak dva týdny není sníh, a mně to strašně chybí. Je škoda, že se tady nedá lyžovat celý rok. Běh je ale super, kór u nás na Šumavě, kde vezmu tenisky, vyběhnu z baráku a úplně vypnu. Někdo chodí třeba s kamarády do hospody, já si chodím zaběhat, když si chci vyčistit hlavu," vysvětluje Havlíčková.

V běhu do vrchu dokonce ovládla juniorské mistrovství Evropy a v listopadu doběhla stříbrná na juniorském mistrovství světa v Argentině. „Tenhle úspěch stavím hodně vysoko, je to pro mě a lidi kolem odměna za veškerou práci. Začala jsem trénovat s taťkou, i tímhle se potvrdilo, že to děláme dobře, že jsme na dobré cestě. Navíc je to pro mě obrovská motivace před zimou," řekla Havlíčková, která dřív spolupracovala s bývalým mistrem světa Martinem Koukalem, teď už se připravuje pod dohledem svého otce Jiřího. „Můj předchozí kouč je z Liberce a já ze Šumavy, takže tato dost velká vzdálenost mezi námi nebyla hlavně z časového hlediska optimální. S tátou si rozumíme, dobře ví, co mi vyhovuje, na co stačím. Snažíme se dělat tréninky pestřejší, takže to mám často obměněné. Trénuji dvoufázově od jedné hodiny do čtyř, záleží na mém programu. Jestli například nečekám na nějaké závody. Během týdne mám většinou jeden až dva dny volna, bez něj by to nešlo. S tátou ale program ladíme podle aktuálních pocitů, takže to není nic předem daného," popsala.

Premiéra ve Světovém poháru by pro ní měla být dalším důležitým krokem poté, co se už jako sedmnáctiletá probojovala do nominace na olympijské hry v Pchjongčchangu, kde dojela ve skiatlonu na 43. místě.

„Byla to pro mě obrovská zkušenost a zážitek. Přála bych to každému vidět naživo, je to splněný sen každého sportovce. Viděla jsem zákulisí a detaily, které mohou rozhodovat o celkovém úspěchu. Získala jsem tam spoustu nových přátel, takže mi to otevřelo dveře posouvat se dále," vzpomíná na rok 2018. 

Od té doby bojovala se zdravotními potížemi, ale zažehnala je a nyní se pokusí naplno využít svůj potenciál. „Měla jsem rozsáhlé problémy se zády, které mě na delší dobu vyřadily z tréninku, všechno se mi tam nasčítalo, bylo to opravdu nepříjemné období. Do toho ještě taková klasika v podobě různých nachlazení. Teď už je všechno na dobré cestě," dodala. 

Její sezona bude mít dva vrcholy. Vedle zmíněného domácího Světového poháru, půjde o březnový juniorský světový šampionát v německém Oberwiesenthalu. „Kdyby se mi tam podařilo doběhnout pro některou z medailí, bylo by to splnění mého snu."

Top