Novinky

Šeller s Novákem sahali po medaili

Čeští běžci na lyžích měli na dosah senzační úspěch. V týmovém sprintu Světového poháru v Ulricehamnu si doběhla dvojice Luděk Šeller a Michal Novák pro senzační čtvrté místo, když od medaile je dělily pouhé dvě setiny sekundy. Kateřiny Razýmová a Janatová doběhly mezi ženami také na výborné šesté příčce. Vyhrály Slovinky Urevcová s Lampičovou, v závodě mužů se radovali Italové De Fabiani a Pellegrino. 

Okruh o délce 1200 m absolvoval každý ve dvojici třikrát. Šeller s Novákem v semifinále drželi krok s favority a do cílové rovinky vjížděl Novák dokonce v čele závodu. Nakonec dosprintoval pro 3. místo a postup z pozice lucky looser. Dvojice Kalivoda – Pechoušek dojela na 8. příčce se ztrátou 8,14 s na vítěznou Francii I.

Ve finále se v prvních pěti úsecích držela téměř celá desítka účastníků pohromadě, prvního a posledního nedělily ani dvě vteřiny. Do posledního úseku šel Novák ze 7. příčky a se ztrátou 1,5 vteřiny. V dalších stovkách metrů se propracoval blíže k medailovým pozicím, v cílové rovince se pak rval o bronz. Ani kopnutí nohy ale Česku k medaili nepomohlo, fotofiniš rozhodl o tom, že český reprezentant byl v cíli o dvě setiny později než třetí Švédsko II.

„Do finále jsem šel s tím, že bych nás rád udržel v kontaktu, abych Michalovi předával na slušném umístění. Po startu jsem se dokonce ocitl na čelní pozici, s tím jsem ani nepočítal, ale nejelo se vysoké tempo, tak se na mě nikdo netlačil. Pak jsem se snažil spíš držet za nimi, abychom si udrželi pozici do závěru. Myslím, že můžeme být s výkonem spokojení a výsledek je super," řekl Luděk Šeller.

„Celkově závod hodnotím naprosto skvěle, jsem tím výsledkem až překvapený. Pomohly mi i lyže, které byly díky práci servisu neskutečné. Luděk jel úplně neskutečně. V posledním kole to pak bylo hodně o hledání pozice, možná se dalo dostat ještě výš, ale stejně jsem si do cílové rovinky věřil na medaili. Cítil jsem, že Švéda dokonce předjíždím, ale bohužel mi nevyšel krok do telemarku. I tak je to celkově hodně dobré," popsal závod Michal Novák.

Také ženy ve finále udržovaly kontakt s čelem závodu a jejich ztráta nikdy nebyla větší než tři vteřiny. Do závěrečného úseku šla Janatová jako poslední členka vedoucí sedmičlenné skupiny, ve které se pak snažila posouvat dopředu. Dosprintovala si pro 6. místo se ztrátou 1,37 na vítězné Slovinsko.

„Za šesté místo jsme rády, ale zároveň se říkám, že 1,3 vteřiny je strašně málo a že jsme tam mohly být. Byl to fakt jen kousek. Jinak jsem ale s výkonem spokojená, i takticky to byl podle mě dobrý výkon," řekla Kateřina Janatová. „Šesté místo je skvělé i s ohledem na to, že jsme postoupily do finále až z 10. místa," dodala Kateřina Razýmová.

Top