Novinky

Razýmová si na závěr Tour de Ski dojela pro skvělé 6. místo

Dechberoucí představení mohli sledovat fanoušci běžeckého lyžování v závěrečné etapě Tour de Ski, jejíž součástí byl náročný výjezd na Alpe Cermis. Kateřina Razýmová dokončila na výborném 6. místě a v celkovém pořadí bere desátou příčku.

Závěr Tour de Ski se tradičně odehrál na sjezdovce Olympia III s 420metrovým převýšením. Na závodníky čekalo 3,5 kilometru strmého kopce, jehož sklon místy dosahuje až 26 %.

„Bylo to opravdu náročné. Ale chytila jsem dobrou skupinku, jejíž tempo mi vyhovovalo a pak se mi ji ještě povedlo na posledních metrech předjet, takže ideální," usmívala se Razýmová. „Na trati jsem ale vůbec nevěděla, na jakém místě jedu, ani jak jsem na tom celkově. Jenom jsem si říkala, že to musím holkám vrátit, a to se mi podařilo. A že jsem do 10. místa, to mi přijde neuvěřitelné! Popravdě jsem v to ani moc nedoufala. Pomohly mi k tomu také dobré lyže. Chtěla bych za to poděkovat celému servisnímu týmu, protože dělají práci, která není vidět, ale je pro nás důležitá."

Na bodované příčky dosáhla i Kateřina Janatová, která skončila 30. Už v předchozích dnech se na ní podepsal mimořádně náročný program Tour de Ski, s drsným stoupáním na Alpe Cermis si ovšem i tak dokázala poradit.

„Pro mě to byl na Tour nejlepší distanční závod s ohledem na to, jak jsem se cítila. Ani mě to dnes příliš nebolelo, loni to třeba bylo milionkrát horší. Možná to bylo tím, že jsem věděla, do čeho jdu. Proto jsem jela takticky, přijela jsem pod kopec, odkud jsem si pak jela svoje tempo. Jsem ráda, že se mi povedlo dojet na bodech," řekla Janatová, 39. žena celkového pořadí.

Poprvé v životě se do závěrečné etapy Tour de Ski vydala Petra Hynčicová, která dokončila na 39. místě. V celkovém hodnocení Tour jí patří 40. příčka. Nejrychlejší ženou byla Švédka Ebba Anderssonová, celkovou vítězkou Tour Američanka Jessie Digginsová.

Tour de Ski uzavřel závod mužů, na které čekal tentýž slavný a mimořádně náročný výjezd na Alpe Cermis. Z Čechů si se stoupáním nejrychleji poradil Michal Novák, který dojel 28. a celkovém hodnocení Tour skončil na 24. místě.

„Bylo to náročné, i když mi nešlo vymáčknout se ze všech sil. Na stadionu a při přejezdu pod sjezdovku to bylo o hledání dobré pozice a snaze nenechat si zlomit hůl. Ve druhé půlce se pak ukázalo, kdo má kolik sil," uvedl Novák. „Se 24. místem jsem spokojený. Myslím, že to je pro mě velmi pěkný výsledek."

Petr Knop finišoval čtyřicátý, Adam Fellner o pět pozic za ním. V konečném pořadí skočil Fellner na 47. příčce, Knop bral 49. místo. Závěrečnou etapu zajel nejrychleji Denis Spitsov, celkovým králem Tour de Ski je Alexandr Bolšunov.

Top