Novinky

Prestižní Tour de Ski odstartuje s devítkou českých reprezentantů

Dvě země, tři lokality, osm závodních dnů a devět českých reprezentantů. Tour de Ski 2021 startuje 1. ledna a vyvrcholí tradičním stoupáním na Alpe Cermis o deset dnů později. Na startu úvodní etapy bude také pětice českých žen a čtveřice mužů.

Prestižní etapový závod začne ve švýcarském Val Müstair, kde se ve výšce 1700 m. n. m. běžkaři vydají do tří etap – sprintu, 10/15 km klasicky s hromadným startem a stíhačky na 10/15 km volně. Na start sprintu se postaví devět českých reprezentantů – Michal Novák, Petr Knop, Adam Fellner, Ondřej Černý, Kateřina Razýmová, Kateřina Janatová, Petra Nováková, Petra Hynčicová a Tereza Beranová. Sprinteři Černý s Beranovou se hned po první etapě od týmu odpojí a na celkové pořadí pak pojede zbývající sedmička českých reprezentantů.

„Tour je po fyzické stránce mimořádně náročná a start v 1700 metrech tu zátěž hned od prvních dnů ještě zvyšuje," vysvětluje kouč mužské reprezentace Vasil Husák, proč ryzí sprinteři nebudou po první etapě pokračovat.

„Tour bude zajímavá hned od první etapy, protože trať sprintu je ve Švýcarsku hodně atraktivní. A co se týče výšky, věřím, že kdo si na Tour přiveze kvalitní formu, problém mu to dělat nebude," říká Jan Franc, trenér reprezentace žen.

Ze Švýcarska se pak Tour přesouvá do italského Toblachu, kde se bude závodit 5. a 6. ledna. Na závodníky čeká nejprve 10/15 km volně a o den později stíhačka klasicky na stejných distancích. Tour de Ski jako tradičně vyvrcholí ve Val di Fiemme. Od 8. do 10. ledna se závodníci vydají na 10/15 km klasicky s hromadným startem, sprint, a nakonec desetikilometrovou etapu volně, která vyvrcholí 3,5kilometrovým výstupem s převýšením 420 metrů.

„Neupínáme se k jednomu závodu, ale budeme se koukat především na celkové pořadí. Věřím, že Katka Razýmová může atakovat nejlepší desítku. Kdyby se Katce Janatové podařilo být do 20. místa, je to super. Všechny holky mají výkonnost na to, aby dojížděly do 30. místa, tedy na bodovaných příčkách," říká Jan Franc.

„Jsem přesvědčen o tom, že Michal Novák má díky své univerzálnosti velký potenciál, který by se měl odrazit v celkovém pořadí Tour. Etapové závody jsou pro něho jako stvořené. Všichni kluci jsou dál než v předchozích sezonách, takže věřím v jejich výsledkové zlepšení," doplňuje Vasil Husák.

Také Tour de Ski se stejně jako předcházející závody této sezony uskuteční bez diváků. Kromě fanoušků bude chybět také norská reprezentace, která se dle oficiálního vyjádření týmu obává nákazy onemocněním COVID-19. Už nyní je proto jasné, že Norky přeruší svou sedmiletou vládu v celkovém pořadí ženského závodu. V závodě mužů bude celkové první místo obhajovat Rus Alexandr Bolšunov.

Top