Český tým

Petra Nováková

(1993)

Kdy a kde jsem začala lyžovat a kdo mě k tomu přivedl?
K lyžování mě přivedli rodiče. Postavili mě na lyže hned, jakmile jsem začala chodit. Využívali jsme sněhové podmínky Krušných hor, své první lyžařské pokroky jsem dělala v Nových Hamrech, odkud pocházím.

Jaké jsou mé dosavadní největší úspěchy?
Bronz na 10 km klasickou technikou na MS do 23 let, 6. místo ve skiatlonu 7,5+7,5 km na SP v Lillehammeru, 10. místo na 5 km volně na SP v Lillehammeru, 11. místo ve sprintu volně v rámci Ski Tour v Kanadě, 13. místo v celkovém pořadí Tour de Ski.

Kdo je můj český a zahraniční lyžařský vzor?
Nemám konkrétní vzory, spíš se snažím vzít od každého něco.

Jakým dalším sportům se ráda věnuji?
Když pominu doplňkové sporty, které jsou součástí letní tréninkové přípravy (běh, kolečkové lyže, posilování, kajak, horské a silniční kolo), tak si ráda zahraju tenis, fotbal. V zimě si i zajdu na sjezdovky nebo obuji krasobruslařské brusle. Chtěla bych začít chodit na skialpy.

Jaká je má nejoblíbenější lyžařská disciplína?
Skiatlon a štafeta. U dalších disciplín pak záleží na aktuální formě, mentálním rozpoložení a lyžích. Nemám vyhraněné preference. Jedinou disciplínu, kterou opravdu nemám ráda, je sprint klasicky.

Jak ráda trávím volný čas?
Koníčků mám mnoho, málokdy mi na ně zbyde dostatek času. Do jara 2020 bych mohla za velký koníček považovat studium na VŠCHT. Dál hraji na klavír a příčnou flétnu, moc ráda čtu knihy a poslouchám hudbu (i tu klasickou). Učím se další cizí jazyk. Ráda peču, nejen moučníky, ale i chleba a pečivo, také ráda vařím. Zajímám se zlehka o víno. Vyrábím bižuterii z korálků.

Čeho bych chtěla v kariéře dosáhnout?
Dokázat se umisťovat v TOP 10, podium je veliký sen a stejně tak je to i s olympijskou medailí.

 

Top