Novinky

Pechoušek získal tři české tituly

Připravenost na Světový pohár v běžeckém lyžování si Nové Město na Moravě vyzkoušelo domácím šampionátem s mezinárodní účastí. Tomu kraloval Jan Pechoušek, který vyhrál všechny tři závody a měsíc předtím, než se ve Vysočina Areně představí světová elita, ukázal zajímavou formu. Mezi ženami dvakrát vyhrála Petra Nováková.

Třiadvacetiletý Pechoušek ovládl už páteční sprint. Do finále postoupil závodník Fenix Ski Teamu Jeseník společně s Luďkem Šellerem a v konkurenci Rakušanů a Španěla závod ovládl, ačkoli se od rána necítil dobře.

„Kvalifikace se mi nejela moc dobře, vůbec jsem se necítil ve své kůži, celý den mi bylo špatně od žaludku. Mezi rozjížďkami byla kratší pauza než obvykle, tak jsem se vždycky stihl jen vydýchat, ale stejně se mi postupem času jelo líp a líp," řekl Jan Pechoušek, který finálovou jízdu rozhodl svým nástupem v závěrečném kopci. „Je to teprve můj druhý titul, ten první jsem získal asi před deseti lety, tak z toho mám obrovskou radost," dodal.

A to nevěděl, že další tituly na sebe nenechají čekat. Hned v sobotu totiž ovládl i distanční klasiku, přestože se potýkal se silnou konkurencí nejlepších Čechů až na Michala Nováka a závodníků z Rakouska, Španělska, Slovenska, Maďarska či dokonce Keni. Na desetikilometrové trati projel všemi mezičasy na prvním místě. Stříbro si odváží Adam Fellner, který nakonec ztratil 4,8 vteřiny, a bronz patří Jonáši Bešťákovi.

„Vůbec jsem nevěřil tomu, že bych dnes mohl vyhrát, o to spokojenější ale jsem," vyprávěl Jan Pechoušek. „Od prvního kola jsem to zkusil narvat a čekal jsem, jak dlouho vydržím. Ve třetím a čtvrtém kole už byla znát únava, ale dostal jsem info, že s Adamem jedu o titul, tak jsem rád, že se mi to ještě povedlo udržet."

A svou formu potvrdil Pechoušek i v neděli, když vyhrál také na 15 kilometrů volně s hromadným startem. „Ze začátku jsme jeli všichni v balíku. Ve druhém kole ale Adam Fellner nastoupil v kopci u tunelů a startovní pole se začalo trhat. Já byl v tu chvíli na 15. místě, tak jsem musel Adama sjíždět a stálo mě to hodně sil," vyprávěl Pechoušek. „Adam útočil prakticky v každém kole, pokaždé to v kopci roztrhal a já ho musel sjíždět. Ani jsem ho nemohl vystřídat, protože jsem na to neměl síly. Jen jsme se ho s Tomášem Kalivodou snažili udržet. Takže Adamovi musím poděkovat, že udělal celý závod. Já si pak věřil do finiše a jsem rád, že mi to v něm vyšlo."

„Tři tituly jsou pro mě velkým povzbuzením. Už před dvěma týdny jsem začal v Rakousku cítit, že forma stoupá. Teď je ještě lepší. Tak doufám, že ji směrem k mistrovství světa ještě vystupňuji," dodal.

Pro druhé místo si v těsném finiši dojel Tomáš Kalivoda, který ztratil 1,8 vteřiny. Třetí byl Adam Fellner s odstupem další desetiny sekundy.

Na mistrovství chyběly Kateřina Razýmová a Kateřina Janatová, a tak mezi ženami vládla třetí ze silné ženské trojice Petra Nováková. V pátečním sprintu se ještě musela ve finále sklonit před Petrou Hynčicovou, ale na sobotní pětikilometrové trati už Nováková dominovala a vedla od prvních mezičasů, a nakonec vyhrála právě před Hynčicovou o 1,7 vteřiny.

„Dnes to bylo hodně náročné. Bylo teplo, sníh odtával, a navíc před námi projelo stopou už hodně lidí. Takže podmínky byly pomalé, sníh nedržel a byl na hole hodně hluboký. Většinu trati jsem proto šla mimo stopu," řekla Petra Nováková. „Já měla začátek uspěchaný, nebyla jsem v klidu, takže jsem pak kolem 4. kilometru trochu zpomalila, ale naštěstí jsem to v posledním stoupání a cílové rovince ubojovala. Závěry jsem nemívala dobré, tak jsem ráda, že se mi dneska povedl," hodnotila Nováková.

A také v nedělním desetikilometrovém závodě volně potvrdila Nováková roli favoritky. „První kolo jsem sice tahala, ale jely jsme v takovém klidnějším tempu. Ve druhém ze čtyř okruhů jsem nastoupila v kopci u tunelů a nahoře už jsem měla náskok. V dalším průběhu jsem se pak snažila ten rozestup hlídat, nechtěla jsem jet nadoraz, protože jsme jely třetí závod ve třech dnech a příští týden už nás čeká Světový pohár. Jsem moc ráda, že se mi podařilo zvítězit," popsala závod ze svého pohledu Petra Nováková.

Top