Novinky

Nové Město se těší na hvězdné startovní pole

Světový pohár v běhu na lyžích v Novém Městě na Moravě přilákal ty největší světové hvězdy. Už za měsíc se ve Vysočina Areně představí všechny elitní výpravy včetně těch skandinávských, které dosud startovaly jen hodně omezeně. Dorazí i lídři dosavadního průběhu SP Rus Alexander Bolšunov a Američanka Jessie Digginsová. Půjde tak o jeden z nejlépe obsazených závodů této sezony.

Zatímco na nedávné Tour de Ski mnoho favoritů chybělo, do Nového Města už se předběžně přihlásilo Finsko, Norsko, Švédsko, Rusko či USA. Chtějí využít toho, že 83. ročník Zlaté lyže není jen závodem Světového poháru, ale zároveň poslední generálkou před nadcházejícím mistrovství světa.

„Naprostá většina týmů potvrdila účast, a to včetně Norska. Situace v jednotlivých zemích i týmech se ale mění každý den, proto je těžké predikovat, jak budou finální startovní listiny vypadat," upozorňuje Lukáš Sacher, ředitel Úseku běžeckých disciplín Svazu lyžařů ČR.

Kromě světových hvězd budou k vidění i čeští reprezentanti, kteří v této sezoně sbírají zajímavé výsledky. V sobotních sprintech se nejvíce očekává od Kateřiny Janatové, Terezy Beranové nebo Michala Nováka, kteří už dokázali na nejkratších tratích proniknout do elitní desítky. V neděli se pak uskuteční distanční závody na 10 a 15 kilometrů volnou technikou. Na senzační 6. místo z poslední etapy Tour de Ski se pokusí navázat Kateřina Razýmová.

„Oproti minulému roku se jedná o velkou změnu, loni se totiž v Novém Městě na Moravě konaly jen distanční závody. O zařazení sprintu rozhodla Mezinárodní lyžařská federace, protože nepsané pravidlo říká, že na posledním závodě Světového poháru před mistrovstvím světa se konají závody ve sprintu i na distanci, aby týmy mohly otestovat formu svých reprezentantů a případně upravit nominace," vysvětluje Sacher.

Organizátoři pracují na zavedení všech protiepidemických opatření. „Úspěšně směřujeme k tomu, že se nám podaří získat všechna potřebná povolení včetně výjimky od Ministerstva zdravotnictví ČR," říká Sacher. V areálu však nebudou moci být fanoušci, kteří zde tradičně dělají skvělou atmosféru. „Byli bychom nadšení, kdyby diváci mohli přijít, ale musel by se stát zázrak a opatření v Česku by se musela radikálně změnit. V tuto chvíli bohužel počítáme s variantou, že se závody uskuteční bez fanoušků. O to větší důraz ovšem budeme klást na kvalitu přímých přenosů. Ve spolupráci s ČT Sport se pokusíme přinést televizním divákům co nejvěrnější zážitek," dodal Sacher.

Výraznou změnou bude také trať, protože úplně poprvé se pojede v opačném směru, než je ve Vysočina Areně zvykem. Ze stadionu tak budou závodníci stoupat pod Esíčka, kde se otočí do sjezdu k tobogánu, od něho pak vystoupají na Houpačky, odkud se bude sjíždět zpět k Modříňáku, dále do tunelů, kterými závodníci projedou do druhé části tratě. „Důvodů pro změnu bylo více. Tento pětikilometrový okruh lépe využívá logistiku stadionu, je lépe čitelný pro televizi a také jsme se snažili zohlednit ekologickou stránku pořádání závodů: takto maximálně využijeme možnosti areálu a přidělávat budeme jen minimum tratě," vysvětluje generální sekretář organizačního výboru Jan Skřička.

Top