Novinky

Novák vstoupil do Tour de Ski devátým místem

Rok 2021 odstartovala česká reprezentace v běžeckém lyžování výborně. Při první etapě Tour de Ski postoupil Michal Novák do semifinále sprintu a připsal si konečné 9. místo. Kateřina Janatová brala konečnou 17. příčku.

Tour de Ski vstoupila do svého 15. ročníku ve švýcarském Val Müstair. Místní pořadatelé připravili pro sprintery pestrou trať s prudkými stoupáními i ostrými sjezdy. Její obtížnost pak kromě vytrvalého sněžení zvyšovala i poloha v 1700 metrech nad mořem.

Ze čtveřice českých mužů si postup do čtvrtfinále zajistil Michal Novák, který v kvalifikaci obsadil 12. příčku. Výbornou formu ukazoval i ve čtvrtfinálové jízdě, kde se do posledních metrů rval o přímý postup – cílem nakonec projel jako třetí a mezi dvanáctku nejlepších postoupil na čas jako šťastný poražený. V semifinále pak skončil pátý a zařadil se na celkové deváté místo, které je jeho dosavadním maximem v závodech Světového poháru.

„Pro mě to je ideální vstup do Tour de Ski. Cítil jsem se opravdu skvěle. Skutečná forma se sice ukáže až zítra v distančním závodě, ale i tak mám z výkonu velmi dobrý pocit. Skvělou práci odvedl také servis – měl jsem velmi dobré lyže," řekl Michal Novák.

Další trojice českých reprezentantů zakončila první etapu Tour kvalifikační jízdou. Adam Fellner obsadil 52. místo, Ondřej Černý skončil na 73. příčce a o dvě místa za ním pak Petr Knop.

Kateřina Janatová zazářila v kvalifikaci 9. místem, když za sebou nechala celou řadu zkušenějších závodnic. Ve čtvrtfinále pak dlouho jela na nepostupových příčkách, ale v těsném kontaktu s nejrychlejšími. Ve sjezdu před cílem ovšem ztratila kontakt s favorizovanými Švédkami a finišovala jako čtvrtá. Z první etapy Tour de Ski si tak odnáší 17. místo.

„S výsledkem jsem spokojená tak napůl. Myslím, že kvalifikaci jsem zvládla skvěle, ale chtěla bych se na podobných příčkách pohybovat i v závodě. Je to ale nejtěžší sprint, jaký jsem kdy jela, navíc začalo sněžit. Vzhledem k tomu počasí i k zatáčkám, které tu jsou, bude zítřejší závod s hromadným startem hodně zajímavý," řekla s úsměvem Janatová.

Petra Nováková postoupila z kvalifikace díky 28. místu, ve čtvrtfinále však nedokázala udržet tempo favorizovaných soupeřek a do cíle přijela šestá, což ji řadí na celkovou 29. příčku.

„Za postup z kvalifikace jsem moc ráda. Tenhle sprint patří k těm nejtěžším a často se stává, že to závodníci přepálí a na konci pak sotva dojedou do cíle. Mně se ale podařilo uklidnit hlavu a jela jsem více na pohodu, což mi k postupu pomohlo. Cítím, že moje kondice je s každým závodem lepší a lepší," přiznala Nováková.

Na účast v hlavním závodě jen těsně nedosáhla Kateřina Razýmová (33. místo), která bude na nejvyšší příčky útočit až v distančních závodech. Z kvalifikace nepostoupila Petra Hynčicová (40.) ani Tereza Beranová (46.).

Tour de Ski pokračuje v sobotu 2. ledna distančními závody volně s hromadným startem.

Top