Novinky

Novák ve Falunu opět bodoval

I při druhém startu v závodech Světového poháru ve Falunu doběhl český běžec na lyžích Michal Novák na bodované pozici, když ve sprintu klasicky obsadil 19. příčku. Zvítězili Nor Johannes Hoesflot Klaebo a Švédka Linn Svahnová.  

Čeští reprezentanti čelili opravdu silné konkurenci. Do závodů se vrátili čerství Norové a vzhledem k domácímu prostředí mohlo Švédsko nominovat více svých reprezentantů, kteří si ve sprintech počínají velmi dominantně – do kvalifikace mužů i žen nastoupilo dohromady 24 Švédů, mezi nejlepší třicítku se jich dostalo hned šestnáct (8 mužů, 8 žen).

Z českých reprezentantů se ze skvěle obsazené kvalifikace jako jediný probil Michal Novák, který v ní obsadil 21. místo. Svou čtvrtfinálovou jízdu začal ze šesté pozice při odjezdu ze stadionu, v každém stoupání pak ale atakoval závodníky na postupových místech. Zpět na stadion přijížděl za odskočenou trojicí velkých favoritů na čtvrtém místě, pro které si také dojel do cíle. Postoupili Švéd Oskar Svensson, který vyhrál sprint při Tour de Ski ve Val di Fiemme, a Ital Federico Pellegrino, vedoucí muž Světového poháru v této disciplíně. Pro českého reprezentanta z toho bylo konečné 19. místo.

„V kvalifikaci jsem se cítil fyzicky velmi dobře a jsem rád, že se mi v té konkurenci podařilo postoupit. Přijeli sprinteři z Finska, kteří vynechali Tour de Ski, Švédsko tu mělo celou národní skupinu a Norové byli čerství, protože vynechávali závody," řekl Michal Novák. „Výsledek rozjížďky mě trochu mrzí. Když jsme si ráno projížděli trať, ve sjezdu do zatáčky byly plotny, proto jsem ve čtvrtfinále zvolil opatrnější, ale horší stopu. A teď při závodě už tam plotny nebyly, což jsem bohužel nemohl vědět a nabral jsem tam ztrátu. Sice jsem ji smazal na dalším stoupání, ale pak jsem ji zase nabral v pasáži při odšlapech, kdy se mi lyže skoro zastavily. Navíc jsem se neudržel v háku ve sjezdech. To ale nebylo mázou, protože servis dnes odvedl skvělou práci, ale bylo to samotnými lyžemi."

S nejtěžší možnou konkurencí se praly i ženy. Tereza Beranová byla na mezičase na 400 metrech na 12. pozici, na dalším kilometru ale toto skvělé umístění neudržela. Ve finiši z toho byla 43. příčka, ze které ztratila na nejlepší třicítku 3,42 vteřiny. 

„Na postup to sice nestačilo, ale nemůžu říct, že bych byla nespokojená. Dala jsem do toho všechno, v cíli jsem měla úplně tuhé nohy, protože tohle je fakt těžký sprint. Také lyže byly skvělé, proto mě trochu překvapilo, že můj čas nestačil na postup. Důležité ale je, že jsem se posunula o kus dál a jdu správným směrem, což mě těší," řekla Tereza Beranová.

Top