Novinky

Novák doběhl ve Falunu na 15. místě

Běžec na lyžích Michal Novák dosáhl na nejlepší výsledek sezony Světového poháru, když v závodě na 15 km klasicky ve Falunu doběhl na patnáctém místě. Opět zvítězil suverénní Rus Alexandr Bolšunov, který si poradil i s pádem. Mezi ženami na 10 km klasicky kralovala domácí Švédka Linn Svahnová, Češka Kateřina Razýmová bodovala osmnáctým místem.

Novák první závod ve Falunu vynechal kvůli problémům s příjezdem spojeným s administrativou kolem pandemie. V sobotu ale už potvrdil, že před blížícím se závodem v Novém Městě na Moravě nabírá na formě.

Novák měl od začátku závod pod kontrolu a po celých 15 kilometrů se držel v početné vedoucí skupině, kontakt s nejlepšími neztratil ani v momentě, kdy v posledním okruhu favorité stupňovali své tempo. Díky tomu si připsal skvělé 15. místo, cílovou branou projel se ztrátou pouhých 10,7 vteřiny.

„Po celou dobu jsme jeli tempo, ve kterém jsem se cítil docela v pohodě. Náročné to ale bylo v tom, že jsme jeli ve velké skupině, takže jsem občas někde zůstal stát zablokovaný a mohl jen čekat, než se zase rozjedeme. Hodně bláznivé dnes byly sjezdy, protože sníh byl zmrzlý a rychlý, stopa naopak byla docela mělká, takže z ní lyže občas vyletěla ven. Proto tam bylo i dost pádů. Jediné, co mě trochu mrzí, je závěr, který mohl být lepší. Před ním jsem se v kopci zavařil. Ale celkově jsem s 15. místem i se ztrátou spokojen," řekl Michal Novák.

Na konci velmi početné vedoucí skupiny se dlouho držel také Jonáš Bešťák, který s ní začal ztrácet kontakt až ve druhé polovině závodu. Nakonec si dojel pro 44. příčku se ztrátou 1:11,1. Adam Fellner doplatil na hromadný pád a kvůli bolestem v noze odstoupil.

„Je mi líto Adamova pádu, který byl opravdu početný a hodně tvrdý. Řada závodníků po něm byla potlučená, měli zlámané hole a potrhané kombinézy. Adam se snažil pokračovat, ale pak to kvůli bolesti nohy nešlo. Jinak jsem rozhodně spokojen. Michalovo 15. místo je skvělé a Jonáš mě také potěšil. Snad to tak půjde i dál," řekl kouč Vasil Husák.

Pády byly i v závodu žen, Češky se jim však vyhnuly. Kateřina Razýmová odstartovala do závodu s číslem 11, které jí přisoudilo výhodnou startovní pozici. V první půlce závodu si vypracovala mírný náskok přibližně patnáctičlenná skupina závodnic, kterou táhla Norka Johaugová. Razýmová se mezitím pohybovala na pozicích kolem 22. místa, vedoucí závodnice ale měla na dohled. Ve druhé půlce závodu jela na čele skupina 12 závodnic, za kterou pak pracovaly s menším odstupem osamocené závodnice i menší skupinky. Na jednu z nich se snažila dotáhnout i Razýmová, což se jí chvílemi dařilo. Česká reprezentantka si pak dojela pro konečné 18. místo, ze kterého ztratila na vítězku 38,2 vteřiny.

„Holky na čele mi v prvních kilometrech cukly a já už jsem je pak nedokázala dojet. Nemyslím, že to byl dnes špatný výsledek, ale rozhodně ani nejsem tak spokojená, jako minule. V klasických hromaďácích bych se chtěla pohybovat výš, takže určitě mám co zlepšovat," řekla po závodě Kateřina Razýmová.

Petra Hynčicová doběhla na 41. místě se ztrátou 1:47,9. Do závodu měla zasáhnout také Petra Nováková, která ale ze zdravotních důvodů neodstartovala.

Top