Novinky

Neumannová: Současná trať v NMNM by se mi hodně líbila

Návrat Světového poháru v běžeckém lyžování na české území potěšil i nejúspěšnější českou běžkyni historie Kateřinu Neumannovou. Bývalá olympijská vítězka a mistryně světa se těší do Nového Města na Moravě, kde bude 18. a 19. ledna fandit svým nástupcům. Sama ze své zkušenosti ví, že závod v domácím prostředí pro ně může být náročnou zkouškou, ale pokud tlak ustojí, může jim to pomoc k velkým výsledkům. Jako jí, když v roce 2005 ve Vysočina Areně hned dvakrát zvítězila.

„Dva závody jsem tam vyhrála a pak tam bylo také druhé místo krátce poté, co se mi narodila dcera, tak to byl pro mě také krásný závod," vzpomínala Kateřina Neumannová v rozhovoru.

Vybavíte si svůj první Světový pohár v domácím prostředí?

To si přesně nepamatuji, ale určitě to nebyla žádná pecka a určitě jsem se tam protrápila.

Vyhovoval vám během kariéry profil tratě v Novém Městě?

Neměla jsem to tam dlouho ráda, myslela jsem si, že mi to tam nesedí, ale pak jsem zjistila, že když má člověk formu, tak je úplně jedno, jaký je profil tratě. A současná podoba tratě by se mi líbila moc.

V čem to bylo v Novém Městě specifické?

Staré tratě byly hodně nerytmické, hodně změn tempa, takový motokros nahoru dolu, hodně začátek a člověk špatně chytal rytmus. V tom to bylo těžké. Současné podoba areálu je ale už v trendu tratí, které se staví po celém světě. V Novém Městě ale může být odlišnost v klimatu. Je to jen vysočina, nejsou to hory, bývají tam častější změny počasí a jiná kvalita sněhu a může to být náročné na servis. Ale když je závodník výborný a má formu, tak zajede dobře na jakékoli trati. Tratě jsou v moderním trendu, technicky náročné, divácky přehledné a pro televizi zajímavé.

Jak moc může znalost tratě pomoci českým reprezentantům?

Výhodou to je, když tam máte možnost strávit tréninkové kempy a servis má osahané podmínky, které se pravidelně opakují. Ale když na to člověk má, tak přijede a vyhraje, i když trať tak dobře nezná. Samotná znalost tratě vám nepomůže, když nemáte správně natrénováno už z léta.

Vnímá závodník fanoušky?

Samozřejmě, ale podvědomě. Něco jiného je, když jedete výborný závod, pak vám fanoušci dodají velkou energii a ještě vyšponují výkon i přes sto procent. Ale zase když se úplně nedaří, tak je to spíše za trest a člověk se spíše stydí. Já sama zažila obě situace. Ale určitě je domácí podpora výhodou.

Co byste poradila současným závodníkům?

Aby byli před závodem v klidu a odclonili se od toho, že jedou v domácím prostředí, aby se nenechali semlít tlakem, který tam je a aby využili energii od diváků. Dokud člověk nevyjede na trať, tak je to náročné zvládnout psychicky a ustát atmosféru. Ale když už je závodník na trati a má podporu fanoušků, tak je to úžasné. Když má formu a jede to, tak je to úžasná pomoc.

Kdo z českých závodníků bude mít největší šance?

Důležité bude, aby jim vydrželo zdraví. Michal Novák je na sezonu připraven, je odhodlaný a bude schopen čelit tlaku domácího prostředí. Fantasticky vstoupila do sezony taky Katka Razýmová.

Dobře znáte i Báru Havlíčkovou, která by tam měla mít premiéru ve Světovém poháru. Jak těžké to pro ní bude?

Premiéra a ještě v domácím prostředí, to je těžké a zátěž navíc. Ale Bára už má za sebou velké závody v mezinárodní konkurenci jako jsou mistrovství světa a olympijské hry. Bude záležet jen na ní, jak se dokáže soustředit a nebude vnímat, že je doma a že se na ní přijde podívat hodně známých. Když si bude sama sobě věřit, že je dobře připravená, tak by to neměl být problém.

Nebudou vás při sledování závodů v Novém Městě svrbět nohy, že byste si také zazávodila?

To svrbění nohou bylo rok dva, co jsem skončila kariéru. Teď jsem ráda, když si jen pro radost zajezdím někdy v podvečer, až ten šrumec opadne a budu si moc nasát trať a zalyžovat si tam. Předzávodní ruch už mě nechává v klidu a jsem ráda, že mohu zůstat v bundě a že do té startovní branky nemusím.

Top