Novinky

Není lepší příležitost na repete než v NMNM

Životní maximum 18. místo, k tomu dohromady devět bodovaných pozic ve Světovém poháru...

Životní maximum 18. místo, k tomu dohromady devět bodovaných pozic ve Světovém poháru. S takovou vizitkou vstupovala Kateřina Razýmová do sezony. Hned na prvním podniku nového ročníku ale svůj lyžařský životopis dokonale překopala a ve finské Ruce vybojovala senzační pátou a devátou příčku. K medaili přitom chybělo málo, lehce přes dvě vteřinky.  „Je to neuvěřitelný, naprostý sen! Ale zůstávám při zemi, jakékoliv umístění do TOP 20 beru," říká Razýmová, která už vyhlíží i domácí Světový pohár v Novém Městě na Moravě. Právě tam se totiž také pojede její oblíbená desítka klasicky.

Před sezonou jsi byla optimisticky naladěná, cítila jsi se dobře připravená. Přesto, dokázala sis představit, že start vyjde až natolik dobře?

Pro mě je to absolutní šok. Mým cílem bylo někdy nakouknout do TOP 10, to jsem si říkala, že by při dobré konstelaci všech hvězd třeba jednou mohlo vyjít. To, že budu bojovat v prvním distančním závodě o medaili, mě nenapadlo v životě. Ani to, že bych se na takhle vysoké úrovni mohla někdy pohybovat.

Tušila jsi už během sobotního závodu, že to je výkon, který atakuje stupně vítězů?

Na trati mi pořád hlásili, že jsem druhá, takže jsem si myslela, že mi hlásí úplné nesmysly. Po závodě mě mrzí ty dvě vteřinky, které na scházely na bednu, protože být třetí, to by byla úplná bomba. Ale s odstupem beru páté místo jako obrovský úspěch. Jsem naprosto šťastná, tohle jsem vůbec nečekala.

Jaký byl tvůj první dojem v cíli, když jsi na tabuli viděla, že až za tebou jsou taková hvězdná jména jako Heidi Wengová, Astrid Jacobsenová, Frida Karlssonová nebo Jessica Digginsová?

Já v první chvíli měla asi úplně vypnutou hlavu, pak jsem se samým štěstím rozbrečela a nevěděla, co mám dělat. Hledala jsem mobil, abych mohla zavolat domů manželovi, který je zároveň mým osobním trenérem, a abych se utvrdila v tom, že se mi to nezdá. Všechny ty holky jsem dosud pozorovala jen v televizi a svým způsobem k nim vzhlížela. To, že jsem s nimi byla schopná držet krok a ve výsledkové listině budu po jejich boku, je pro mě neskutečný.

Jak se ti po takovém výsledku šlo potom na start nedělního závodu?

Byl to pro mě naprosto nezvyklý pocit a bylo obtížné se s tím vyrovnat. Hlavním cílem pro mě bylo to nějak ustát, protože po sobotě, kdy jsem si nastavila vysokou laťku, jsem byla obrovsky nervózní. Přála jsem si, abych takový výsledek zopakovala, a měla strach, aby to nebyl propadák.

Propadák to ale rozhodně nebyl…

Doufala jsem, že to dopadne dobře a 9. místo je naprosto senzační. V cíli už jsem si to mohla relativně užívat a byla jsem strašně ráda, že jsem to nadšení viděla i u ostatních členů týmu, servisáků a trenérů. Doufám, že to je pro nás takové velké povzbuzení a že z toho mají radost všichni, protože tenhle výsledek není jen o mě, i když si na trati tu práci musím oddřít sama, ale záleží to také na lyžích a veškerém zázemí, které máme. Všem proto strašně moc děkuju.

Úspěch s sebou přináší i další povinnosti, gratulací muselo být přehršel. Jak sis užila víkend mimo trať? Byl to velký šrumec?

Bylo to docela náročný, to jo. Ale hezky náročný. Ono, když se daří, tak se to potom i dobře poslouchá a čte. Chtěla bych poděkovat všem, co mi napsali a podporovali mě. Je to neuvěřitelný, naprostý sen.

Kde vůbec může pramenit tak výrazný posun? Změnila jsi něco radikálně v přípravě nebo tréninku?

Řekla bych, že nic zásadního se zřejmě ani nezměnilo. Příprava plynule navazovala na předchozí roky. Změny byly spíš minimální, například materiální, kdy jsem přešla na lyže Fischer.

Tak kde hledat příčiny pokroku?

Bylo o něco více intenzivních tréninků, o nějaké to kilo tělesné váhy méně. Zaměřili jsme se ještě o něco víc na techniku než v předchozích letech. Možná kombinace těchto faktorů sehrála zásadní roli.

Hraje ve výborné formě a pohodě roli také fungující spolupráce mezi osobním a reprezentačním trenérem?

To, že se ti dva dokáží bez problémů domluvit a spolupracovat, je samozřejmě velké plus. Odpadá mi tím jakýkoli stres. Myslím, že vše funguje velmi dobře.

Už před sezonou jsi říkala, že jedním z vrcholů je jednoznačně domácí podnik Světového poháru v NMNM, kde je na programu rovněž závod na 10 km klasicky. Těšíš se teď ještě o to víc?

No to teda! Těším se naprosto neskutečně. Doufám, že bude forma a že se ukážu v tom nejlepším možném světle. Motivace je jasná, stejně jako vždycky. Vylepšit svoje doposud nejlepší umístění. To teď bude těžké… (smích) Ne, samozřejmě nemůžeme čekat, že budu teď co závod jezdit takovéhle výsledky. Zůstávám při zemi, jakékoli umístění do 20. místa beru, což samozřejmě neznamená, že se nebudu snažit o co nejlepší výsledky.

Okolo tratě tě budou hnát domácí fanoušci. Myslíš, že to by mohla být ta správná motivace a příležitost, kdy výkon z minulého víkendu zopakovat?

Myslím si, že snad nemůže být lepší příležitost na repete než v Novém Městě na Moravě. Doufám, že tam bude lidí co nejvíc a že se jim budeme moct odvděčit nějakým bomba výsledkem.

Top