Novinky

Janatová se v Drážďanech blýskla devátým místem

Českým reprezentantům v běhu na lyžích se dál v této sezoně daří a druhý víkend po sobě se dostali do elitní desítky v závodě Světového poháru. Při sprintu v Drážďanech Kateřina Janatová vyhrála kvalifikaci a následně si dojela pro skvělé deváté místo, čímž si vylepšila osobní maximum. Druhá z českých závodnic Tereza Beranová pak přidala rovněž výborné jedenácté místo. Celkem z kvalifikace postoupilo hned osm Čechů z devíti. Zvítězili Ital Federico Pellegrino a Švýcarka Nadine Faehndrichová.

Vydařený den pro české „běžky" začal už v kvalifikaci. Svými výsledky ohromili zejména první Kateřina Janatová, sedmá Tereza Beranová a reprezentant do 23 let Ondřej Černý, který zaskočil řadu favoritů druhým místem. Na postup nedosáhla pouze Zuzana Holíková, která obsadila 31. místo a od účasti ve čtvrtfinále ji tak dělila jediná příčka a devět setin sekundy.

Kateřina Janatová pak ve svém čtvrtfinále obsadila druhé místo, když ji porazila jen Američanka Jessie Digginsová, vítězka sprintu z Davosu. Ve stejné jízdě finišovala na šestém místě Petra Nováková, pro kterou to znamenalo konečnou 28. příčku.

V semifinále se pak Janatová rvala až do posledních metrů o postup. Nakonec obsadila první nepostupovou příčku a skončila devátá. Poprvé v životě ale dosáhla na top 10. „Jsem moc spokojená. Pro mé sebevědomí a moje pocity znamená hodně už jen to, že jsem vyhrála kvalifikaci. Ještě nikdy jsem nebyla v semifinále, už vůbec jsem nebyla v top ten. Pro mě je to skvělý start do sezony a doufám, že se to bude stejně jako každý rok ještě stupňovat," usmívala se v cíli Kateřina Janatová.

Do semifinále se poprvé v životě probojovala také Tereza Beranová, která vyhrála svou čtvrtfinálovou jízdu. I semifinále pak měla velmi dobře rozjeté, o naději na postup ji ale připravil nešťastný kontakt se soupeřkou, která jí zlomila hůl. „Myslela jsem, že si jedu pro postup, ale po tom nešťastném kontaktu mi soupeřka zlomila lyží hůl. V tu chvíli mi bylo jasné, že je konec. Mrzí mě to hodně, myslím, že jsem mohla být ve finále. Ale ona se ta smůla jednou otočí a všechno se mi to vrátí v dobrém," řekla Beranová.

V závodě mužů šokoval všechny přítomné Ondřej Černý, kterého po druhém místě v kvalifikaci i místní moderátor označil za největší překvapení závodu. Ve svém čtvrtfinále pak dlouho vedl, snažil se vláček závodníků brzdit a šetřit síly, ve finiši jej ale předstihla čtveřice soupeřů. V Drážďanech si tedy připsal konečné 21. místo.

„Kvalifikace byla neskutečná, o tom jsem ani nesnil. Čtvrtfinále mě trochu mrzí, ale bohužel už jsem ve finiši neměl síly. Ale celkově jsem s výsledkem spokojený. Je to pro mě teprve čtvrtý svěťák a povedlo se mi výsledkově zlepšit," řekl Ondřej Černý.

Čtvrtý skončil ve své čtvrtfinálové jízdě Michal Novák, který obsadil konečnou 20. příčku. „Úplně spokojený být nemůžu, už v kvalifikaci mi to moc nevyšlo. Málem jsem v ní spadl, tak jsem měl trochu štěstí, že se mi podařilo postoupit. Nějak se ale ve skatu nemůžu srovnat a mám pocit, že i když dokážu zrychlit ve finiši, tak na trati tu rychlost nemám," řekl Michal Novák.

Podobně jako Tereza Beranová měl smůlu i Luděk Šeller, kterého podrazil v zatáčce soupeř a český reprezentant tak kvůli pádu ztratil šanci na boj o postup do semifinále. Ve výsledkové listině mu patří 24. místo.

Top