Novinky

Forma českých běžkařů. Hned čtyři bodovali v závodech v Ulricehamnu

Čeští běžci na lyžích nabírají před Světovým pohárem v Novém Městě na Moravě na formě. V sobotních závodech SP v Ulricehamnu hned čtyři z nich zaznamenali bodované pozice. Tereza Beranová a Michal Novák se dokonce vešli do nejlepší desítky při sprintech volnou technikou. Zvítězili domácí Švédové Oskar Svensson a Maja Dahlqvistová.

Beranová si v kvalifikaci připsala 19. místo. Ve své čtvrtfinálové jízdě svedla velmi vyrovnaný souboj o postup, cílová fotografie ji ale přisoudila 4. místo, z něhož ztratila na postup 50 setin. To jí ovšem stačilo na to, aby postoupila do semifinále díky svému času. V semifinále se většinu času držela na šesté pozici, ze které se snažila poprat o postup ve finiši, ale bylo z toho 5. místo. V konečném pořadí jí tak patří vynikající 9. příčka!

„Vlastně ani nemůžu říct, že jsem spokojená, protože jsem ještě v cílové rovince věřila, že můžu postoupit do finále. Před finišem jsem podjela nějaké holky a vypadalo to, že stihnu podjet i Jessie Digginsovou, která pak ale změnila koridor a zavřela mě tam. Mohla jsem být ještě výš," řekla Tereza Beranová.

Bodovala také Kateřina Janatová, která se ve čtvrtfinále snažila v cílové rovince o postup, ale ten jí nakonec utekl a obsadila tak konečnou 17. příčku. Petra Hynčicová do závodu postoupila z 15. místa v kvalifikaci. Závěr jí ale kvůli ukopnuté holi nevyšel a celkově jí patří 27. pozice. 

„Z kvalifikace mám velkou radost, protože s nimi bojuji. Rozjížďka se pak vyvíjela dobře, z kopce jsem byla schopná vytvořit si dobrou pozici na první nebo druhé místo, ale bohužel mi pak někdo zezadu ukopl hůl, a i když jsem se hodně snažila, bez funkční hole jsem neměla šanci. Takže mě výsledek hodně mrzí," řekla zklamaně Petra Hynčicová.

Mezi muži zazářil Michal Novák zazářil v kvalifikaci vynikajícím 6. místem. Ve čtvrtfinále dojel na čtvrté pozici a díky času postoupil do semifinále. To rozjel na postup, když se držel vepředu s Rusem Sergejem Usťugovem. Před příjezdem na stadion se dostal do hloučku, ve kterém do něho zezadu najel Švéd Marcus Grate. Po této kolizi, za kterou byl Skandinávec potrestán rozhodčími, už bylo těžké zasáhnout do boje o postup a Novák si dojel pro 5. místo. V celkovém pořadí je devátý.

„Už kvalifikace byla z mého pohledu úplně neskutečná. Měl jsem super lyže a fyzicky jsem se cítil skvěle. Ve čtvrtfinále se mi nepodařil start, trošku se to sevřelo a nechtěl jsem riskovat zlomenou hůl, tak jsem raději zacouval. Na trati už pak nebylo, kde bych s tím něco udělal. Takže jsem měl trochu štěstí, že jsem postoupil na čas," popsal závod ze svého pohledu Michal Novák. „V semifinále jsem to chtěl napravit a být od začátku vepředu, což se mi podařilo. Ve sjezdu na stadion to pak byl poziční souboj, ve kterém do mě Švéd najel. Je to škoda, mohl jsem bojovat o čtvrté místo a postup jako lucky looser. Ale celkově jsem hodně spokojený."

Postup z kvalifikace utekl Janu Pechouškovi o pouhých pět setin sekundy a skončil jednatřicátý. Na 39. příčku dosáhl Tomáš Kalivoda a o dvě příčky za ním dojel Luděk Šeller.

Top