Novinky

Do NMNM Světový pohár běžců na lyžích patří, říká ředitel úseku Sacher

Po čtyřech letech se do Nového Města na Moravě vrací ti nejlepší světoví běžci na lyžích. V kombinaci se vzrůstající výkonností omlazené české reprezentace nabízí program Světového poháru, který se ve Vysočina Areně pojede už o víkendu 18. a 19. ledna, atraktivní podívanou. „Pro fanoušky je rozhodně atraktivnější, když českou vlajku vidí na předních místech. Kromě toho ale určitě řadu diváků zaujmou hvězdná jména jako Johaugová, Klaebo nebo Bolšunov," říká ředitel Úseku běžeckých disciplín Svazu lyžařů ČR Lukáš Sacher.

Jak těžké je přivést Světový pohár běžců na lyžích do České republiky?

Od Mezinárodní lyžařské federace FIS dlouhodobě cítíme podporu. Její představitelé dobře vědí, že Světový pohár do České republiky a do Nového Města na Moravě historicky patří, a chtějí, aby se zde závody pravidelně jezdily. Organizačně pořádání takto velké události samozřejmě není jednoduché, ale myslím si, že akce ve Vysočina Areně dlouhodobě dokazují, že patří ke světové špičce, ať už jde o běžecké lyžování, biatlon nebo třeba horská kola.

Jak to aktuálně vypadá s přípravami v dějišti?

Organizační tým usilovně pracuje na tom, aby byly tratě připraveny na té nejvyšší úrovni. Značně nám přípravy komplikuje počasí, kvůli nedostatku sněhu jsme museli zkrátit okruh z původně plánovaných pěti kilometrů na čtyři, to se nám povedlo jenom díky zásobníku sněhu z minulé sezony. Museli jsme lehce upravit i formát závodů. Nicméně Světový pohár rozhodně v ohrožení není.

Kdy budou závodníci do Nového Města najíždět?

Naše reprezentace stejně jako většina zahraničních výprav přijede do Vysočina Areny v polovině týdne. Například ale čerstvý vítěz Tour de Ski Alexander Bolšunov je na místě už od pondělí. Přestože jsme ho informovali o tom, že tratě budou stoprocentně připraveny až den před závody, projevil zájem být v Novém Městě na Moravě co nejdříve, a my mu v tom rádi vyhověli.

Velká pozornost bude zaměřena především na domácí závodníky, kteří oproti minulým rokům prokazují zlepšenou výkonnost. Panuje po úvodní části sezony s výsledky reprezentace spokojenost?

Rozhodně, i když vždy to může být ještě lepší. V minulých letech proběhla generační výměna. Po konci silné a úspěšné generace logicky přišel výkonnostní i výsledkový pokles. Ale věděli jsme, že máme řadu mladých talentů a nastavili jsme směr, kterým se chceme ubírat. Jsem rád, že se to začíná projevovat i na té nejvyšší úrovni. Ale na tomto místě se sluší poděkovat i všem trenérům mládeže, právě u nich se totiž nový reprezentanti rodí.

Nebyl jste v úvodu sezony překvapený, kolik závodníků dokáže najednou v závodech Světového poháru bodovat?

Věřil jsem tomu, že výsledky půjdou nahoru. Už loni tam byly náznaky, že se to někam posouvá, a v aktuální sezoně jsme na to navázali. Ale rozhodně máme ještě velký kus práce před sebou. Osobně bych si přál, abychom na ZOH v Pekingu měli na startu dvě silné a konkurence schopné štafety. Mám dobrý pocit i z trenérských a realizačních týmů, přijde mi, že společně táhneme za jeden provaz a jedním směrem, což v minulosti ne vždy platilo.

Ani z výkonů Kateřiny Razýmové jste nebyl překvapený?

To, co Katka předvedla v úvodních podnicích Světového poháru, muselo zaskočit všechny včetně jí samotné. Důležité je, že to nebyl jeden ústřel, ale dokázala výsledky v TOP 10 zopakovat. Moc jí to osobně přeju.

Z Tour de Ski ale musela kvůli viróze odstoupit, stejně jako o den později sourozenci Novákovi. Jak moc velký problém to může být před domácím Světovým pohárem?

Jejich odstoupení z Tour byla velká škoda. Všichni byli v dobré formě, pravidelně jezdili na bodech a Tour se pro ně nevyvíjela vůbec špatně. Nemoc si ale nevybírá. Nechtěli jsme riskovat zbytek sezony, a tak se po domluvě s lékaři, trenéry a samotnými závodníky rozhodlo, že raději právě i s ohledem na domácí Světový pohár odstoupí. Nyní už se všichni znovu připravují, v Novém Městě na Moravě by měli být stoprocentně v pořádku. 

Naopak Tour de Ski až do konce premiérově absolvovala Kateřina Janatová. Je to další z tváří, na kterou si mají čeští fanoušci zvykat?

Katka se s účastí na Tour popasovala velmi dobře na to, že se jí zúčastnila poprvé. Bodovala hned ve čtyřech závodech. Nemůžu ale říct, že by to pro mě bylo velké překvapení. Od začátku sezony prokazuje vzrůstající formu, pravidelně boduje a téměř na každém podniku Světového poháru si vylepšuje životní maximum. Skvělé je to, že ze sprinterky se postupem času stává velmi dobrá univerzální závodnice. To je ten směr, kterým chceme jít.

Mohla by aktuální výkonnost reprezentace do Nového Města na Moravě přilákat více diváků?

Pevně v to věřím. Jsem rád, že to není jen o jednom člověku, ale že na bodech nyní může dojet pět šest různých závodníků. Když se jednomu závod nepovede, může se vyšvihnout jiný. Pro fanoušky je rozhodně atraktivnější, když českou vlajku vidí na předních místech. Kromě toho ale určitě řadu diváků zaujmou hvězdná jména jako Johaugová, Klaebo nebo Bolšunov, které budou mít možnost vidět na vlastní oči.

Na koho ze světových hvězd se nejvíce těšíte vy osobně?

Baví mě sledovat styl závodění Iivo Niskanena, především v klasice to je všechno nebo nic. A jsem zvědavý na vycházející slovinskou hvězdu Anamarija Lampičovou, je skvělé, když se do Rusko-Norského bloku daří dostávat ostatním státům.

Top