Novinky

Čeští reprezentanti odstoupili z Tour de Ski, aby byli fit do NMNM

Nejlepší čeští běžci na lyžích se rozhodli odstoupit z prestižní Tour de Ski, aby neriskovali zhoršený zdravotní stav a případnou absenci v závodě Světového poháru v Novém Městě na Moravě, který pro ně bude jedním z vrcholů sezony. V etapovém závodě tak už nepokračují Kateřina Razýmová a sourozenci Petra a Michal Novákovi.

Razýmová, která se v sezoně prezentuje skvělou formou a už třikrát dojela v nejlepší desítce, měla na Tour de Ski od začátku zdravotní potíže. Střevní problémy a zvýšená teplota jí nedovolily podávat optimální výkony, a tak se rozhodla raději odstoupit a dát se dohromady před Novým Městem na Moravě, kde se pojede 18. a 19. ledna.

„Od začátku Tour nebyla Katka zdravotně úplně v pořádku. Navíc jí stoupla teplota. Tak jsme se rozhodli, že nebudeme riskovat zbytek sezony," vysvětlil trenér žen Jan Franc.

„Ze začátku jsem si myslela, že je to zapříčiněné nervozitou. Bylo to takové střídavé. Ale pak se k tomu přidala teplota a opravdu mi nebylo dobře. Bylo tedy jasné, že to nebyla nervozita, ale viróza. Budu se snažit dát do pořádku a být v Novém Městě stoprocentně připravená. Doufám, že všechno půjde rychle a hladce," dodala Razýmová.

Zdravotní potíže zastavily i sourozence Novákovi. Petra přitom měla Tour de Ski dobře rozjetou a v prvních dvou závodech bodovala 23. a 28. místem. Pak jí ale začalo bolet v krku a měla ucpané dutiny.

„Sice nejsem během roku náchylná na virózy, ale nejspíš jsem něco chytla. Moc mě to mrzí, protože jsem celou přípravu měla relativně bez zdravotních komplikací, před Tour jsem se cítila ve skvělé formě a seriál se pro mě nevyvíjel špatně. Nemoc je pravděpodobně vážnějšího rázu a proto, abych mohla závodit dále v sezoně, je nejdůležitější mít dobré zdraví," řekla Petra Nováková.

Podobně je na tom i její bratr Michal, který bodoval v prvním závodu Tour. „U Petry a Michala jde čistě o zdravotní důvody. Je to velká škoda, oba měli velmi dobrou formu a Tour se pro ně nevyvíjela vůbec špatně, nicméně můžeme riskovat další průběh sezony," uvedl v tiskové zprávě trenér Jan Franc.

Top