Novinky

Češky byly v týmovém sprintu páté

Dobrou formu potvrdily české běžkyně na lyžích Kateřina Janatová a Tereza Beranová skvělým pátým místem v týmovém sprintu v Drážďanech jen dvě vteřiny za medailí. V posledním závodě Světového poháru v tomto roce se dařilo i mužům, když tandem Tomáš Kalivoda – Luděk Šeller bral 8. příčku. Závod žen ovládly Švýcarky, v kategorii mužů zvítězili Rusové.

V Drážďanech se v neděli stejně jako při sobotním sprintu závodilo na 650 metrů dlouhém okruhu, který pořadatelé postavili v centru města na břehu Labe. Každá dvojice ho v rámci jedné jízdy absolvovala dvanáctkrát, po každém okruhu se přitom závodníci vystřídali – každý tak jel šest kol.

V semifinále ženského závodu se v závěrečných kolech na čele oddělily favorizované Američanky a spolu s nimi ujela česká dvojice Janatová – Beranová, která si s výrazným náskokem zajistila postup do finále. Ve finále se Češky držely na předních pozicích, ze kterých dokázaly zasáhnout do boje o nejvyšší příčky. V závěrečném okruhu se pak Tereza Beranová rvala až do posledních metrů o čtvrté místo, to ale Češkám těsně uniklo. Od medaile je dělily pouhé dvě vteřiny.

„Od nás to byl skvělý výkon. Když se člověk podívá na jména, proti kterým jsme jely, tak soupeřky byly mnohem zkušenější a pro nás je dobré, že jsme s nimi dokázaly držet tempo. A je pro nás velice motivující, že jsme zůstaly jen pár vteřin od medaile," řekla Kateřina Janatová. „Předvedla jsem všechno, na co v tuto chvíli mám. Byl to můj strop, tak jsem ráda, že je jenom dvě vteřiny od medaile," doplnila ji Tereza Beranová.

Mezi muži se v semifinále startovní pole rozdělilo po úvodním kolech na dvě poloviny. V kontaktu s tou první se držel tandem Kalivoda – Šeller, kteří nakonec doběhli na pátém místě, výsledný čas jim ale stačil na postup do finále z pozice lucky looser. Ve finále se pak dvojice držela ve druhé polovině startovního pole a šetřila síly do závěru. Na čele si pak vytvořila malý náskok trojice favoritů. Čeští reprezentanti dojeli do cíle na osmé pozici, se ztrátou 10 vteřin na vítěze.

„S výkonem jsme spokojení nejen ve finále, ale hlavně v semifinále, které bylo velmi rychlé, protože ostatní týmy chtěly postoupit na čas. Podařilo se nám je udržet a díky tomu jsme postoupili do finále. Tam to mohlo být mírně lepší, ale dvakrát jsme ztratili trochu času na předávce," řekl Luděk Šeller.

„Pro mě to byl první týmový sprint, tak jsem neměl zkušenosti s tím, jak se na předávkách pohybovat. Ale právě i tím, že to byla moje premiéra, tak je osmé místo fantastické," řekl Tomáš Kalivoda.

Top