Novinky

Bolšunov vyhrál pátý závod za sebou, Novák skončil jednadvacátý

Rus Alexandr Bolšunov nadále potvrzuje svou dominanci v pelotonu běžeckých lyžařů na Tour de Ski, když vyhrál už pátý závod v řadě. Po triumfu v závodě na 15 km klasicky s hromadným startem má na čele seriálu náskok už 2 minuty a 37 vteřin a jasně míří za celkovým vítězstvím. Se špičkou se udržel Čech Michal Novák, který si ve Val di Fiemme doběhl pro 21. místo a posunul se na 26. místo průběžného pořadí. Mezi ženami na 10 km klasicky doběhla na 15. místě Kateřina Razýmová a celkově je čtrnáctá.

Tour de Ski se na poslední tři závody přesunula do Val di Fiemme a ve sluncem prozářeném údolí se Michal Novák od startu držel ve vedoucí skupině, ve které po každém ze šesti okruhů ubývalo závodníků. Ve druhé polovině závodu už bylo jasné, že pokud se český reprezentant favoritů udrží, body mu neuniknou. Skupina se pak natáhla až v posledních okruzích, ve kterých si Michal Novák dokázal vybojovat konečné 21. místo, ze kterého ztratil na vítěze 33 sekund.

„Pocitově to pro mě byl dnes nejlehčí závod. První tři okruhy se nikam nespěchalo, až ve čtvrtém okruhu, kde byla prémie, se to trochu natáhlo. S umístěním jsem celkem spokojený, ale zároveň cítím, že by mohlo být líp. Ale někdy je v té skupině těžké, aby se člověk prosadil dopředu a našel si správné místo," řekl český reprezentant.

S vedoucí skupinou bohužel neudržel kontakt Adam Fellner, který pak zbytek závodu absolvoval v menší skupině pohybující se na 39.-47. místě. V cíli mu patřilo konečné 42. místo se ztrátou 2:39,3. V Tour de Ski je nyní na průběžné 48. příčce. Po prvních okruzích zůstal zcela osamoceně Petr Knop, který absolvoval část závodu sám. Cílem projel na 49. pozici, na vítěze ztratil 4:09,3. V Tour de Ski je Petr Knop po šesti etapách na 51. místě.

Také Kateřina Razýmová se mezi ženami dlouho držela největších favoritek. Ve třetím okruhu začala s nejrychlejšími ztrácet kontakt také česká reprezentantka, před kterou se vytvořila přibližně osmivteřinová ztráta. Tu už závodnice Sport Clubu Plzeň nestáhla a cílem projela na 15. příčce se ztrátou 50,7.

„Dneska jsem ze svého výsledku hodně zklamaná. Moje výkonnost byla špatná. A i když jsme měly dobré lyže, od začátku se mi nejelo moc dobře, což se na výsledku podepsalo," řekla Kateřina Razýmová. „Zítra půjdu do sprintu s cílem ztratit co nejméně vteřin, abych měla v tom závěrečném stoupání šanci bojovat o desítku."

Druhou nejlepší Češkou dnes byla Petra Hynčicová, která se od startu až do cíle pohybovala kolem 40. místa. Po úvodu ve skupině absolvovala část závodu sama, pak se ale dostala do malé skupiny s domácími Italkami, za nimiž si dojela pro konečné 39. místo se ztrátou 2:54,5. Kateřině Janatové v cíli patřilo 41. místo se ztrátou 3:39,3. Závod bohužel nedokončila Petra Nováková, která v mrazivém počasí na trati prochladla a nemohla pokračovat.