Novinky

Běžce na lyžích čeká legendární Tour de Ski

Již čtrnáctý ročník etapového závodu Tour de Ski bude zahájen 28. prosince ve švýcarském Lenzerheide...

Již čtrnáctý ročník etapového závodu Tour de Ski bude zahájen 28. prosince ve švýcarském Lenzerheide a potrvá až do 5. ledna, kdy ve Val di Fiemme vyvrcholí legendárním výjezdem do sjezdovky Alpe Cermis. Během celého podniku závodníky čeká i několik etap v italském Toblachu.

Do etapového závodu Tour de Ski nastoupí celkem sedm českých reprezentantů ve složení Adam Fellner, Petr Knop, Michal Novák, Kateřina Janatová, Petra Nováková, Sandra Schützová a Kateřina Razýmová. Právě Razýmová musela kvůli lehké viróze vynechat těsně před vánočními svátky závody kontinentálního poháru OPA, nyní je ale zpět v plném tréninku.

„Po probuzení jsem cítila bolest v krku, bylo tedy hned jasné, že závodit nebudu a hlavním cílem se stalo brzké uzdravení, abych neztratila příliš času a byla připravená na Tour," říká Razýmová. Postupně navázala lehkým tréninkem v podobě procházek a běhů. Naplno začala trénovat od neděle. „S Lászlem jsme rychle přehodnotili plán, abych na Tour nepřijela po deseti dnech bez lyžování, a netradičně se rozhodli, že Vánoce nestrávíme doma u našich, ale odcestujeme do Davosu, kde jsou podmínky pro lyžování skvělé. Potkali jsme tam i spoustu lyžařů s Finska, Ruska, Norska nebo Ameriky. Tento způsob trávení Vánoc si zvolilo hodně závodníků," popisuje.

Vzhledem k výkonům a výsledkům, které Razýmová předvedla v úvodních podnicích sezony, má ambice být na Tour vidět do 15. místa. „Myslím, že to ale letos bude těžší než jindy, protože na programu sezony není jiná vrcholná akce a hodně závodníků právě Tour bere za ten vrchol, ke kterému směřuje. O tom vypovídá i zmiňované množství lyžařů, kteří strávili Vánoce mimo domov. Ale uvidíme, jako vždy udělám maximum pro co nejlepší výsledky," říká Razýmová. Těší se hlavně na závody s hromadným startem, kterých se během sezony moc nejede. Letos by navíc nemusela jako vloni startovat úplně vzadu. Na co se však naopak netěší je nervozita před každým startem. „Je jedno, jestli jsou to jednotlivé závody nebo etapová Tour de Ski," přiznává. „Po pár závodech se ale závodníci kolem mě ustálí a člověk se pohybuje ve společnosti lidí na své úrovni. To mě baví. Horší jsou pak přesuny a balení," dodává Razýmová.

Také Michal Novák byl ze zdravotních důvodů před svátky nucen vynechat zastávku Světového poháru v Planici. Přípravu před Tour de Ski to však významně neovlivnilo. „V zásadě by trénink před Tour vypadal stejně jako kdybych byl stoprocentně zdravý. Měl jsem především volné tréninky, až v posledních dnech jsem to proložil kratším a intenzivnějším tréninkem. Problém byl hlavně se sněhem," vysvětluje Novák.

Neúčast v Planici považuje za dobré rozhodnutí. „Můj stav je v posledních několika dnech pořád stejný, stále ne úplně optimální," říká Novák. Na Tour de Ski tak neodjíždí s konkrétně stanoveným cílem a hlavně doufá, že vše klapne po zdravotní stránce. „Letos jsem měl vůbec poprvé skutečně chuť Tour absolvovat. V létě jsem trochu sledoval Tour de France a říkal jsem si, že ono je to vlastně dost zábavné i pro závodníka. A letošní Tour má i zajímavější program, než měla v předešlých letech," těší se Novák.

 

Program Tour de Ski 2019/2020

Sobota 28.12.2019

Lenzerheide      10/15 kilometrů volně s hromadným startem

Neděle 29.12.2019

Lenzerheide      Sprint volně

Úterý 31.12.2019

Toblach              10/15 kilometrů volně

Středa 1.1.2020

Toblach              10/15km stíhačka klasicky

Pátek 3.1.2020

Val di Fiemme   10/15 kilometrů klasicky s hromadným startem

Sobota 4.1.2020

Val di Fiemme   Sprint klasicky

Neděle 05.01.2020

Val di Fiemme   9 kilometrů stíhací závod volně s hromadným startem

Top